Od 1 lipca gminy zajmą się gospodarką odpadami komunalnymi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od poniedziałku samorządy zajmą się transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych. Na razie umowy z firmami na odbiór śmieci podpisało 80 proc. gmin w Polsce. Pozostałe samorządy zapewniają jednak, że odpady będą wywożone.
 
Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, potocznie zwana ustawą śmieciową, weszła w życie 1 stycznia 2012 r. W myśl nowych przepisów od 1 lipca br. samorządy przejmą obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Gminy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji. 
Według danych resortu administracji i cyfryzacji 99 proc. samorządów, czyli 2459 z 2479 gmin w Polsce zorganizowało przetargi na odbiór śmieci. Jednak na razie 80 proc. (1972 gmin) podpisano stosowne umowy z firmami, które zajmą się ich odbiorem. 317 kolejnych samorządów umowy takie ma przygotować. W 170 gminach trwają jeszcze przetargi, a w 20 nie zorganizowano takich postępowań. 
 
Największą gminą, która nie przeprowadziła przetargu, jest Sopot; władze miasta zadania związane z gospodarką odpadami przekazały spółce komunalnej. 
 
Zgodnie z przepisami gminy, które do 1 lipca nie przeprowadzą przetargów, będą musiały zapłacić od 10 do 50 tys. zł kary. 
 
Mimo iż samorządy miały 1,5 roku na wdrożenie nowych rozwiązań, to większość wprowadzała je w ostatniej chwili. Samorządowcy tłumaczyli, że czekają na nowelizację ustawy śmieciowej dotyczącej zmiany sposobu ustalania opłat za odbiór odpadów. Nowela weszła w życie na początku marca i wtedy niektóre samorządy rozpoczęły wyścig z czasem. 
 
Pod koniec kwietnia przetarg ogłosiły władze stolicy. Krajowa Izba Odwoławcza uznała jednak, że preferował on jedną ze startujących w nim firm - miejską spółkę MPO. W Warszawie od 1 lipca do końca stycznia 2014 r. będzie obowiązywał tzw. system pomostowy, stanowiący połączenie starego i nowego. Firmy, które obecnie odbierają śmieci w stolicy od właścicieli nieruchomości, będą to robić nadal; mieszkańcy będą się jednak rozliczać nie z tymi firmami, tylko z miastem. Do połowy lipca warszawiacy będą musieli złożyć nowe deklaracje ws. odbioru śmieci. Podobny system będzie działał też w innych gminach, np. w Poznaniu czy w Gorzowie Wielkopolskim. Tamtejsze władze również nie zdążyły na czas rozstrzygnąć postępowań. 
 
źródło: wp.pl

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339