• 22 kwiecień 2013
  • 8993

Nie żyje Andrzej Binięda, wychowawca młodzieży, społecznik

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nie poprowadzi już żadnej lekcji, nie pokieruje swoimi uczniami podczas siatkarskich meczów, nie zorganizuje zawodów wędkarskich. Andrzej Binięda, były dyrektor LO im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach, zmarł tragicznie w środowy poranek 17 kwietnia.

Jeszcze kilka dni wcześniej, w piątek 12 kwietnia, widzieliśmy się podczas decydującego o trzecim miejscu w bartoszyckiej lidze siatkarzy meczu, w którym grało jego LO. Pan Andrzej jak zwykle z uwagą obserwował wydarzenia na boisku. Nie był typem trenera, którego słychać w całej sali. Co miał do powiedzenia, rzeczowo przekazywał swoim uczniom podczas przerw.
 
Raz po raz kierowałem obiektyw aparatu w Jego stronę. Pstryknąłem raz, ale nie byłem zadowolony z ujęcia. Pstryknąłem drugi, to samo. Dałem sobie spokój, ale nie wytrzymałem. Pstryknąłem po raz trzeci. Tak powstało zdjęcie, które publikujemy obok.
 
W "Żeromie" przez 11 lat był dyrektorem (1991-2002). Wychował rzesze uczniów, zorganizował wiele wspaniałych imprez, ze sztandarowym LOFAN-em, czyli Letnim Ogólnopolskim Festiwalem Artystów Niezależnych. Na szkolnym boisku grały m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, czy Nocna Zmiana Bluesa.
 
Binięda był człowiekiem bardzo aktywnym. Działał w stowarzyszeniu "Ożywić Łynę", w poprzedniej kadencji przewodniczył radzie powiatu. Obok siatkówki, jego wielką miłościąbyło wędkarstwo. Organizował zawody w Bartoszycach oraz wyjazdy na łowienie poza miasto.
 
I paradoksalnie to właśnie miłość do wędkarstwa przyczyniła się do Jego śmierci. W środę wyjechał na Jezioro Luterskie łowić pod lodem. Ten okazał się zbyt kruchy, by utrzymać ciężar czterech mężczyzn. Według policyjnego raportu trzech z nich zdołało dotrzeć do brzegu, kiedy lód zaczął pękać. Czwarty, Andrzej Binięda, wpadł do wody, z której już się nie wydostał...
 
Grzegorz Kwakszys
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 kwiecień 2013 21:13