PiS do premiera: abolicja dla uprawnionych do zwolnień z opłacania abonamentu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O poparcie projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada zwolnienie uprawnionych do tego osób z płacenia zaległości wynikających z abonamentu - zaapelowali senatorowie PiS Grzegorz Bierecki i Henryk Cioch do premiera Donalda Tuska.

 
Projekt nowelizacji - autorstwa senatorów PiS - zakłada, że osoby uprawnione do zwolnień z opłat abonamentowych (m.in. I grupa inwalidzka, osoby które ukończyły 75 lat, z całkowitą niezdolnością do pracy), które nie zgłosiły tego faktu placówce operatora publicznego oraz nie potwierdziły uprawnień do zwolnień z abonamentu, a które mają zaległości w ich płatnościach, są zwolnione z płacenia zaległości abonamentowych wraz z odsetkami. 
 
Senator Grzegorz Bierecki (PiS) przypomniał w czwartek na konferencji prasowej wypowiedź premiera Donald Tuska z 2008 roku. Szef rządu powiedział wtedy, że abonament radiowo-telewizyjny jest "archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi" i zapowiedział starania o jego zniesienie. 
 
Według Biereckiego 2,5 miliona ludzi w Polsce otrzymuje obecnie wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. - Część z tych osób zaprzestała płacenia abonamentu z powodu wystąpienia Tuska, ponieważ uwierzyli, że premier zniesie abonament i płatność nie jest konieczna - zaznaczył Bierecki. 
 
Jak dodał, 1/3 osób, które mają zaległości abonamentowe, to emeryci i renciści. - Te wezwania (do zapłaty) wynoszą około 1800 złotych - w przypadku windykacji przez komornika skarbowego - podkreślił senator. - W wielu przypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur lub rent w wysokości około tysiąca złotych. Sytuacja jest dramatyczna i dotyczy wieluset tysięcy obywateli Polski - mówił Bierecki. 
 
Senator zaprezentował też formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiowo-telewizyjnych, który muszą wypełnić osoby zwolnione - z mocy ustawy - z płacenia za abonament (m.in. I grupa inwalidzka, całkowita niezdolność do pracy, znaczny stopień niepełnosprawności, czy osoby, które ukończyły 75 lat). 
 
Jak zauważył, dopiero fakt złożenia tego formularza i poświadczenia przez urzędnika pocztowego jest dowodem i podstawą nabycia uprawnień dotyczących zwolnienia z płacenia abonamentu. - Osoby, które nie wiedzą, że trzeba taki formularz złożyć albo takie, dla których jego złożenie jest wyjątkowym trudem i nie złożą formularza, są windykowane przez komornika skarbowego - podkreślił senator. 
 
Ze sprawozdania KRRiT za 2012 r. wynika, że z abonamentu radiowo-telewizyjnego udało się pozyskać 550 mln zł (rok wcześniej było to 470,2 mln zł). W 2012 r. abonament zapłaciło prawie 1,7 mln gospodarstw domowych; według szacunków KRRiT powinno było to zrobić blisko 4 mln. Jak obliczono, ubytek wpływów abonamentowych w 2012 r. wyniósł ok. 1,6 mld zł z tytułu używania niezarejestrowanych odbiorników, a ok. 0,6 mld zł - z tytułu zwolnień.
 
wp.pl

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339