Barack Obama: dziękuję Ameryko!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
– Najlepsze jest jeszcze przed Stanami Zjednoczonymi Ameryki – oświadczył w zwycięskim przemówieniu wybrany na drugą kadencję prezydencką Barack Obama. Kandydat Demokratów w wyborach zdobył 303 głosy elektorskie – wynika z prognozy opublikowanej przez CNN. Jego rywal, Republikanin Mitt Romney uzyskał 206 głosów. Romney pogratulował zwycięstwa w wyborach Barackowi Obamie. Relacja z amerykańskich wyborów „minuta po minucie” w tvp.info oraz w specjalnym poranku w TVP Info.
 
– Chciałbym podziękować wszystkim obywatelom USA, którzy wzięli udział w wyborach – mówił Obama przemawiając w sztabie wyborczym w Chicago. 
 
W przeszło 20-minutowym orędziu Obama wielokrotnie odmieniał słowo „nadzieja”. Przypominał w tym kontekście, że Ameryka przetrwała kryzys gospodarczy: – W tych wyborach przypomnieliście nam, że mimo trudności podnieśliśmy się, wyszliśmy na prostą. W głębi serca wiemy, że to co najlepsze dla Ameryki, jest jeszcze przed nami – podkreślił. 
 
Barack Obama apelował też o jedność do swoich rodaków. Zapewniał też, że sukcesem jego rodaków jest nie wielkość armii, tylko różnorodność. 
 
– Jesteśmy więcej niż sumą naszych ambicji, niż zbiorem czerwonych – republikańskich i niebieskich – demokratycznych stanów. Bo jesteśmy i zawsze będziemy zjednoczonymi stanami. Z waszą pomocą i Bożą łaską będziemy posuwać się naprzód i przypominać światu, dlaczego mieszkamy w najwspanialszym kraju na świecie. Dziękuję Ameryko, niech Bóg was błogosławi – zakończył przemówienie Obama. 
 
Prezydent pogratulował swemu republikańskiemu rywalowi Mittowi Romneyowi twardej walki w rywalizacji o prezydenturę. Zapowiedział, że chce się spotkać z Romneyem, by przedyskutować współpracę. 
 
Prezydent podziękował swoim wyborcom na Twitterze już we wtorek wieczorem (czasu USA) po tym, jak stacje telewizyjne ogłosiły prognozę o jego zwycięstwie w wyborach. – To zdarzyło się dzięki wam, dziękuję – napisał Obama. 
 
Mitt Romney, podczas krótkiego przemówienia w swoim sztabie wyborczym w Bostonie, pogratulował zwycięstwa w wyborach Barackowi Obamie. – Modlę się o to, by prezydent z sukcesem prowadził nasz naród – powiedział. Wcześniej osobiście zadzwonił do Baracka Obamy z gratulacjami. 
 
Obama wygrał ze swoim republikańskim oponentem w niemal wszystkich swing states, m.in. w Ohio, Wirginii, Kolorado, Wisconsin i Iowa. Ze stanów ”wahających się”, Romney triumfował tylko w Karolinie Północnej. Wyniki na Florydzie nie są jeszcze znane. 
 
W wyniku wyborów Republikanie zachowali większość w niższej izbie parlamentu USA - Izbie Reprezentantów, co gwarantuje im możliwość blokowania inicjatyw prezydenta. 

TVP INFO


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/portal/24n/templates/headline/html/com_k2/templates/default/item.php on line 339